MMO ve Şubeleri Drupal Multisite Yapısı ile Yayında

MMO ve Şubeleri Drupal Multisite Yapısı

Geçmişteki yazılarımızda Drupal'in avantajlı olduğu birçok yönünden bahsetmiştik. Güvenlik, ölçeklenebilirlik, esneklik, performans, SEO ilk akla gelen özellikler olsa da çoklusite yapısı ve bu yapıyı yönetim kolaylığı da Drupal'in en önemli avantajlarından biri. Makina Mühendisleri Odası da Genel Merkez ve 18 şubesinin internet portalı için Drupal'ı tercih etti. Drupal Multisite kurulumu ile Genel Merkez / Şube hiyerarşisine uygun bir editöryel yetkilendirme süreci oluşturulmuş oldu.

Drupal Multisite Avantajları

MMO'nun yeni web altyapısında, Genel Merkez kendi sayfasını ve şubelerin sayfalarındaki bazı bölümleri yönetebilirken, şubeler kendi sayfalarında yetkileri dahilindeki bölümleri yönetebiliyor. Bu portal, merkezi işleyişe sahip her türlü bayi, şube, temsilcilik mekanizmalarının aynı web altyapısını kullanabilmesi açısından örnek teşkil ediyor.

İçerik Taşımadaki Zorluklarda da Drupal İyi Bir Çözüm

Makina Mühendisleri Odası'nın bültenlerini, dergi sayılarını, raporlarını, eski yönetim kurulu karar ve yazılarını barındıran eski özel mülk yazılımın çok ciddi problemleri bulunuyordu. Özel mülk yazılım kullanmanın olası sonuçlarından biri olarak alınan hizmetin sona erdiği tarihten itibaren MMO'nun kendi arşivine normal yollarla ulaşılamıyor, yalnızca problemli bir veri tabanı üzerinde eski veriler görülebiliyordu. Bu veri tabanında ise ilişkisellik sorunlarına ek olarak çoğullanmış, güncelliğini yitirmiş veya boş olan içeriklerin fazlalığı taşıma işini oldukça zorlaştıryordu.

Uzun uğraşlarla, bu sorunlu altyapıdan Drupal'e veri taşıma işlemi gerçekleştirilirken, tüm içeriklerin ilişkiselliği sağlanmış oldu. Ayrıca hızlı arama yapma özelliği ile arşivdeki binlerce veri içinde aranan içeriğe kolayca erişilebilir bir yapı kurulmuş oldu.

Sonuç olarak Drupal multisite gerek kurulum kolaylığı, gerekse yönetim hiyerarşisine göre alt sitelerin yönetilebilirliği açısından ciddi avantaja sahip iken; bir de binlerce içeriğin sorunsuz taşınabilmesi ve yönetilmesi eklendiğinde diğer CMS'ler karşısında öne geçmekte ve tercih nedeni olmaktadır. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin web altyapısının kurulması ve ardından TMMOB'ye bağlı en büyük odalarından birinin - MMO'nun - çok daha karmaşık olan altyapısında Drupal'i seçmesi, diğer bir deyişle yüzbinlerce mühendis mimara Drupal üzerinden ulaşılması Drupal Türkiye topluluğu açısından da öneme sahiptir.

MMO ve Şubeleri Drupal Multisite Yapısı

Drupal Site Geliştirme Örneklerimiz

İlgili Yazılar

Reference content