Koç Üniversitesi Drupal Web Siteleri Teknik Destek  Çözümü

Koç Üniversitesi Drupal Web Siteleri Teknik Destek

Koç Üniversitesi, 22 lisans, 32 yüksek lisans, 26 doktora programı bulunan, 6900 öğrenciye eğitim veren, 15 binden fazla mezunu olan ve dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında gösterilen Türkiye’nin en prestijli üniversitelerinden biri. Koç Üniversitesi web altyapısında büyük çoğunluğunda kendisi gibi çok prestijli bir CMS olan Drupal kullanıyor. Üniversite, tüm Drupal web uygulamalarının sürdürülebilirliğini sağlamak ve yeni taleplerini hayata geçirmek için Binbiriz’in teknik destek hizmetini tercih etti.

100’den fazla site ve alt sitesinin 90’ında Drupal kullanan Koç Üniversitesi, Türkiye’nin en çok Drupal kullanan kurumlarından biri. 90 web sitesinin 12’sinde Drupal 6, 78’inde Drupal 7 kullanan Üniversite Binbiriz’e geldiğinde bu sistemlerinde çok büyük problemler yaşıyordu. Editöryel düzeyde içerik girişi yapılamıyor, girilen içerikler olması gerektiği gibi gösterilemiyor, içirik girişleri canlı sunucuda yapılıyordu. Sunucu ve veritabanı düzeyinde çeşitli problemler vardı. Drupal deyince akla gelen özellikler olan yapısallık, dinamiklik ve esneklik; yaygın kullanılan modüller yerine hatalı özel modüller geliştirilerek, tema yapılandırması bozularak ve spagetti kod kullanılarak ortadan kaldırılmıştı.

Önce Analiz ve Güvenlik, Sonra Geliştirme

Veri girişi problemleri olarak karşımıza çıkan sorunların kökenini saptamak için önce tüm altyapıların kapsamlı teknik analizini yaptık. Sorunları tespit ettik ve bir yıllık teknik destek sürecini kapsayan uzun vadeli bir yol haritası çıkardık.

Ardından sağlıklı geliştirme yapmak ve girilen verileri kontrol etmek için test ortamı yarattık. Önem sırasına göre tüm sistemlerin sunucu ve yazılım güvenlik güncellemelerini bir plan dahilinde hayata geçirdik. Özellikle veri girişi problemleri yoğun olarak yaşandığından veri kaybını önlemek amacıyla bir yedekleme prosedürü uyguladık.

Bir yıllık yazılım teknik destek hizmetinin önemli bölümünde hata ayıklama ve ek geliştirmeler yapılarak sistemin devamlılığı sağlandı. Drupal sistemler olması gerektiği gibi esnek ve yapısal hale getirildi. Koç Üniversitesi’nin memnuniyetini görmenin mutluluğunun yanı sıra projeden çok şey öğrenmenin de mutluluğunu yaşadık.

Koç Üniversitesi örneği bize bir kez daha ön yüz geliştirmesiyle, arka yüz geliştirmesiyle, sunucu yönetimiyle tüm geliştirme sürecinde kaliteli bir hizmetin neden gerekli olduğunu göstermiş oldu. Eğer siz de yazılımınızın sürekliliğini sorunsuz olarak sağlamak istiyorsanız kaliteyi ve temiz kodu temel alan yazılım teknik destek hizmetimiz için bizimle irtibata geçiniz.

Yazılım Teknik Destek Örneklerimiz

İlgili Yazılar

Reference content