Yazılım Performansı Nedir?
Gamze Çalışkan / 27.08.2020

Yazılım Performansı Nedir?

Yazılım performansı, bir yazılımın için hızlı ve sorunsuz çalışması olarak tanımlanabilir. Bir yazılımın performansı sadece kullandığınız cihaz ile alakalı değildir. Çeşitli kodlama yöntemleri ile performansı düşük bir yazılımın performansı arttırılabilir veya yüksek performanslı yazılımlar geliştirilebilir.

Yazılım Performansı Çok Önemlidir

Yazılımın, sistemin göstermiş olduğu performans yani çalışma hızı, kalitesi ne kadar yüksek ise kullanımı da o kadar hızlı ve kolay olacaktır. Yavaş işleyen, yüklenen bir sistemi kimse kullanmak istemez, kullansa bile verim sağlayamaz.

Güncel verilere göre:

  • 5 sn.’den daha az zamanda yüklenen sayfaların terk edilme oranları 5 sn.’den fazla olanlardan %53 daha azdır.
  • Site performansı ile ilgili sorun yaşayan müşterilerin %79’u geri dönmemektedir.
  • Her bir saniyelik geç yüklenme kullanıcıların %7’sini kaybetmenize neden olmaktadır.

Bu nedenle bir sistemin performansı denildiğinde o sistemin hızından, kalitesinden, işleyişinden, kullanıcı deneyiminden, verim yüksekliğinden bahsetmek yanlış olmayacaktır.

Yazılımın Hızı SEO'yu Etkiler

Google; genelde site hızının özelde ise sayfa hızının,algoritmaları tarafından sayfaları sıralamak için kullanılan kriterlerden biri olduğunu belirtmiştir. Çeşitli araştırmalar da, Google'ın sayfa hızını dikkate alırken özellikle ilk baytın yüklenme süresini ölçüyor olabileceğini göstermiştir. Kullanıcı deneyiminden bağımsız olarak, arama motorlarının yazılım performansını belirleyici unsurların başında kabul etmeleri, SEO açısından sayfa hızının yükseltilmesini bir zorunluluk yapar.

CSS, Javascript, HTML, dosya sıkıştırmaları, yönlendirmelerin azaltılması, çeşitli önbellekleme (caching) mekanizmaları, sunucu düzeyinde yapılacak iyileştirmelerle sistem performansı artırılarak daha yüksek SEO puanı elde etmek ve arama motorlarında daha yüksek pozisyonlarda çıkmak mümkündür.

Yazılım Performansı Analizi

Tüm bunların sorunsuz olması için yazılımın performansının iyi durumda olması gerekmektedir. Yazılım performansını, Yazılım Performans Testi / Analizi / Raporu yaparak anlamak mümkündür. Performans testinin, yazılımın nasıl çalıştığını gösteren bir test olduğu ve yazılımın hatalarını bulmakla ilgili bir test olmadığı unutulmamalıdır.

Yapılacak analiz sonrası ihtiyaç duyuluyorsa Yazılım Performans Arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışmalar ise çıkarılacak doğru bir yol haritası ile profesyonelce yapmalıdır.

Kaynakça:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Software_performance_testing
  2. https://stackify.com/ultimate-guide-performance-testing-and-software-testing/
  3. https://www.guru99.com/performance-testing.html

Yazılım Danışmanlığı Örneklerimiz

İlgili Yazılar

Reference content