Yazılım Güvenliği Neden Önemli?
Gamze Çalışkan / 27.08.2020

Yazılım Güvenliği Neden Önemli?

Yazılım güvenliği, yazılımın, sistemlerin, uygulamaların hacklenme riskine, kötü niyetli saldırılara karşı korunmak için yapılması ve takip edilmesi gereken teknik uygulamalar bütünüdür. Yazılım güvenliği, güvenlik açıklarının değerlendirilmesi, tespit edilmesi ve minimuma indirilmesi, mümkünse sistemin saldırı olmadan korunmasını içerir. Sisteminizde sürekliliğin sağlanması, canlılığın korunması, sorunsuz çalışmaya devam etmesi, verilerin başka ellere ulaşmaması, bilgilerin çalınmaması vb. sorunların yaşanmaması için yazılım güvenliğinin sağlanması zorunludur. Yazılımınızın, geliştirilmesi sırasında ve geliştirme sonrasında bu tehditlere karşı alınacak önlemlerle, tekniklerle yazılımınızın güvenliği sağlamalıdır. Asıl amaç güvenlik açıklarının oluşmadan hataların bulunması ve müdahale edilmelidir. Aksi takdirde saldırılara karşı savunmasız bir sisteme sahip olursunuz. Bu durumda işlerinizin aksamasına, verilerinizin kaybolmasına, maliyet kaybına, güvenlik açıklarına neden olur.

Saldırılara Karşı Gardınızı Aldınız mı?

Son yıllarda yaşanan güvenlik açıkları, hacklenmeler ile kaybedilen mali rakamlar inanılmaz büyüklükte bulunuyor. Büyük küresel şirketlerden devletlerin bilgilerine kadar birçok alanda yaşanan güvenlik açıkları ve saldırılarla milyonların verileri başka ellere sızmış durumda. Siber güvenlikte yapılan ihmaller milyonlarca kişiyi etkiliyor. Bu nedenle sistemlerinizin güvenliği için bireysel önlemlerin dışında profesyonel destek de alınmalıdır.

  • Web uygulamalarınız, iç yazılımlarınız ne kadar güvende?
  • Oluşabilecek tehditlere karşı savunmasız mısınız?
  • Hacklenme olasılığınız nedir?
  • Kısacası kullandığınız uygulamalarınızın ve verilerinizin ne derece güvende olduğunuzu biliyor musunuz?

Bu tarz sorulara verebilecek yanıtınız yok ise bir an önce Yazılım Güvenlik Testi/Analizi testi yaptırmanızı öneririz. Yazılımınızın saldırılar karşısında aldığı hasarı en iyi ve doğru şekilde bu analizlerle öğrenerek doğru önlemler alınabilir. Güvenlik açıklarını keşfetmek ve gerekli tedbirleri almak için analizlerin yapılması ve analiz sonucunda bir yol haritası çıkarılması gerekmektedir. Çıkarılan yol haritası ile gerekli işlemler yapılarak Yazılım Güvenlik İyileştirmesi yapılmalıdır.

Bir yazılımda performans ve esneklik gibi konular dışında güvenlik de çok önemli bir konudur. Özellikle kişisel ve/veya kurumsal verilerinizin olduğu yazılımların güvenliği için Barındırma, Güncelleme, Yedekleme Hizmeti almalısınız. Aksi takdirde yukarıda belirtildiği gibi kötü niyetli kişiler ve/veya bu kişiler tarafından oluşturulmuş botlar yüzünden verilerinizin kaybolması gibi önemli sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Kaynakça

  1. https://medium.com/the-framework-by-tangram-flex/what-is-software-security-e03a5ee7a6b5
  2. https://www.synopsys.com/blogs/software-security/software-security/
  3. https://www.techopedia.com/definition/24866/software-security
  4. https://whatismyipaddress.com/stop-hackers
  5. https://businessanalystlearnings.com/technology-matters/2018/10/2/what-is-software-security-amp-how-important-is-it
  6. https://medium.com/brainstation23/importance-of-security-in-software-development-f92669838a90

Yazılım Barındırma, Güncelleme, Yedekleme Örneklerimiz

İlgili Yazılar

Reference content