Drupal 10’a Göç

Çekül Kurumsal Web Sitesi Drupal 10’a Göç

Drupal dünya genelinde STK’ların yaygın olarak kullandığı içerik yönetim sistemlerinden birisi. Nonprofit-Tech for Good’un STK’lara yönelik yaptığı 2023 anketinin verilerine göre, ankete katılanların (1.732 STK) %5’i Drupal kullanıyor. Büyük STK’larda Drupal kullanım oranı daha da artıyor.

Türkiye’nin en büyük çevre STK’larından birisi olan ÇEKÜL de uzun yıllardır Drupal içerik yönetim sistemi kullanıyor. 2019 yılında kurumsal web sitesinin tasarım yenileme hizmeti için Binbiriz’i tercih eden ÇEKÜL’ün Drupal 7 tabanlı sitesine - ve ÇEKÜL 7 Ağaç Harita Tabanlı Web Uygulaması’na - bugüne kadar kesintisiz olarak hizmet veriyoruz. Bugün ise içinde yüzlerce içerik barındıran bu altyapıyı sorunsuz olarak Drupal 10’a geçirmiş buluyoruz.

Drupal 7’den Drupal 10’a Göç: Çok Daha Modern, Yenilikçi ve Yüksek Kapasiteli bir Altyapı

Drupal 7 elbetteki kendi dönemi için tartışmasız çok çok iyi bir framework. Drupal’in içerik yönetim sistemi alanında uzun süre hakimiyetinin sembolü oldu. Ancak her teknoloji gibi daha iyisi zamanla geldi. Drupal 8, çok daha modern bir altyapı ile farklı bir yol ayrımıydı. Drupal 9 ve Drupal 10 da aynı yolu izliyor. 7 Ocak 2025’te Drupal 7’ye topluluk desteği bitiyor ve bu tarihten sonra Drupal’in güncel versiyonu olan D10’a upgrade etmek bir zorunluluk haline geliyor. Aksi ise güvenlik riski potansiyeli taşıyor.

Bu gerçekten hareketle Binbiriz olarak 2024 başı itibariyle ÇEKÜL’ün mevcut altyapısını görsel tasarımını koruyarak Drupal 10’a göç ettirdik. Eski altyapıdaki 2.500 civarındaki içerik hatasız olarak yeni veritabanına aktarıldı.

Drupal 10 ile birlikte ÇEKÜL; daha modern, editörler ve son kullanıcı için kullanıcı deneyimi çok daha yüksek, SEO ve erişilebilirlik alanında daha gelişkin bir altyapıya sahip oldu.

Sizin de eski versiyon Drupal siteniz varsa ve sisteminizi Drupal 10’a göç ettirmek istiyorsanız veya farklı teknolojili altyapınızı dünyanın en modern içerik yönetim sistemlerinden birisi olan Drupal’e geçirmek istiyorsanız, bu alanda çok deneyimli ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Çekül Kurumsal Web Sitesi Drupal 10’a Göç

Drupal Kurumsal Web Sitesi Geliştirme Örneklerimiz

İlgili Yazılar

Reference content