Barındırma / Hosting, Güncelleme, Yedekleme Çözümleri

Drupal Barındırma / Hosting , Güncelleme, Yedekleme

 • Güncellemesi yapılmayan Drupal sitelerin %77'sinin hacklendiğini biliyor musunuz?
 • Sunucunuzun ve Drupal sisteminizin güvenliğini sağlayabiliyor musunuz?
 • Sisteminizin performansının sunucu yapılandırmanızla doğrudan ilgili olduğunu duydunuz mu? 
 • Verilerinizi kaybetme olasılığına karşı önleminiz var mı?

 

Drupal, büyük bütçeli kurumsal seviye çözümler için kullanılabilecek en nitelikli açık kaynak içerik yönetim sistemidir. Drupal ile standart bir kurumsal web sitesi yapılabildiği gibi karmaşık intranet sistemleri, ERP uygulamaları, üst seviye performans ve güvenlik gerektiren web uygulamaları yapılabilmektedir. Bu sebeple basitten karmaşığa farklı tipteki altyapılar için farklı barındırma, güncelleme ve yedekleme süreçleri gerekmektedir. Binbiriz Drupal barındırma (hosting), güncelleme, yedekleme hizmeti, bu farklılıkları ön görerek ayrıştırılmıştır. Drupal barındırma / hosting, güncelleme, yedekleme hizmetinin amacı veri güvenliğinin sağlanarak, sistemin performansı yüksek olarak kesintisizliğinin sağlanmasıdır.

Yazılımınızın Canlılığını Koruyabiliyor musunuz?

Drupal, dünyanın farklı bölgelerinden 33 uzman geliştiricinin bulunduğu bir güvenlik ekibine sahiptir. Drupal güvenlik ekibi, düzenli olarak Drupal’deki güvenlik açıklarını tespit etmekte ve buna göre sistem iyileştirmelerini yapmaktadır. Bu iyileştirmeler anında drupal.org üzerinden yayınlanmaktadır. Güncellemeler yayınlandıktan sonra sistem üzerinde bu iyileştirmeleri zaman geçirmeden yapılması gerekmektedir. Bunun dışında sunucu düzeyinden benzer şekilde yapılması gereken iyileştirmeler bulunmaktadır. Bu iyileştirmelerin de periyodik olarak yapılması sunucu güvenliği açısından kritiktir. Ayrıca düşük ihtimal de olsa çeşitli nedenlerle oluşabilecek veri kayıpları için (sistemin hacklenmesi, kullanıcıların silmemesi gereken verileri silmesi veya bu verilerde değişiklik yapmaları gibi) sistemin veri kaybını en aza indirecek şekilde bir yedek alma prosedürü uygulaması gerekmektedir. Drupal barındırma / hosting, güncelleme, yedekleme hizmeti;

 • Yazılımın barındırmasını
 • Drupal’in sistem güncellemelerini
 • Sunucu güncellemelerini
 • Sistemi ve yazılımın periyodik yedeklerinin alınması

süreçlerini içermektedir. Eğer bu işlemler yapılmıyorsa sisteminizin canlılığını ve sürekliliğini korumuyorsunuz ve yüksek güvenlik riski altındasınız demektir. Sisteminizin kesintisiz ilerleyebilmesi için uzman ekibinizin yukarıdaki Drupal barındırma / hosting, güncelleme, yedekleme işlemlerini yapması veya uzman bir firmadan bu hizmetleri almanız bir tercih değil zorunluluktur.

Binbiriz Drupal Barındırma / Hosting, Güncelleme, Yedekleme Hizmeti

Drupal barındırma / hosting, hizmetimiz çerçevesinde, Drupal web siteleri için yüksek performanslı bulut tabanlı barındırma ve destek hizmeti sunmaktayız. Barındırma / hosting hizmetimiz, özellikle Drupal göz önünde bulundurularak, Nginx, Redis, APC, Memcache ve Apache Solr gibi son teknolojileri içinde barındıracak şekilde tasarlanmıştır. Drupal altyapı yazılımı kullanan sistemlerin en doğru Drupal barındırma (hosting), güncelleme, yedekleme hizmetini almaları yazılımın sürekliliğinin sağlanması için gereklidir. Geliştirilecek olan proje için genellikle;

 • hafif ölçekli sistemler için “Paylaşımlı 1”
 • orta ölçekli sistemler için “Paylaşımlı 2”
 • yüksek güvenlik ihtiyacı olan (intranet vb) sistemler için “Özel VPS”

hizmet türlerini ve tüm altyapılar için “Çalışırlık Durumu Denetimi” hizmetini önermekteyiz. Hizmet detayları aşağıdaki tabloda bulunmaktadır.

Drupal Barındırma / Hosting, Güncelleme, Yedekleme

Genel koşul olarak barındırma hizmetini Binbiriz kendi sunucularında yapar. Ancak Binbiriz’in sunucusunda bulunmayan yazılımlar için de çözüm sağlamaktayız. Bu çözümler aşağıdaki şekilde gerçekleştirilmektedir.

Sunucu Binbiriz’de bulunuyor ise;

 • Drupal barındırma, yedekleme, güncelleme hizmeti Binbiriz tarafından sağlanır.
 • Yedekleme hizmeti taleplere göre günlük, haftalık veya aylık olarak sağlanır.
 • Genel kural olarak, Binbiriz’den barındırma hizmetleri alınırsa firmamız tüm yedeklemelerle ilgilenir ve yedekleme depolama sınırı yoktur.
 • İki farklı site dışı yedeklemeye yedekler alınır (Aynı sunucuda ve başka bir yedekleme sunucusunda).
 • Yedekleme hizmeti otomatik olarak yapılır.

Sunucu Binbiriz’de bulunmuyor ise; sistemin Drupal ve PHP versiyonları güncel değilse öncelikle yazılımın güvenlik analizinin yapılması gerekmektedir. Bu işlemler için Yazılım Güvenlik Testi / Analizi / Raporu hizmetimizi inceleyebilirsiniz. Yazılım güvenlik testi sonucunda hacklenmemiş olduğu anlaşılan sistem için sunucu taşıması yapılır ve standart Binbiriz Drupal Barındırma (Hosting), Güncelleme, Yedekleme hizmetlerinden tercih edilen paket uygulanır.

 • Daha önce hacklendiği bilinen veya hacklenme olasılığı yüksek bir yazılımı barındırmış olan sunucuda çalışma yapılmaz. Bunun gibi sunucular kullanılmaz. Farklı bir IP’ye sahip, temiz/yeni bir sunucunun aşağıdaki koşulları sağlayacak şekilde Binbiriz’e iletilmesi gerekir.
 • Sunucu Debian veya Ubuntu işletim sistemine sahip olmalıdır.
 • Sunucuya SSH erişimi olmalıdır. SSH erişimi verilen kullanıcının "sudo"yetkisi olmalıdır (SSH erişimi verilen kullanıcı sunucuda “sudo” yetkisine sahip değilse, sunucunun güncellemeleri yapılamaz).
 • Sunucuda ilgili uygulama dışında başka uygulama bulunmamalıdır.
 • Bütün bu koşullar karşılandığında dahi sunucuya Binbiriz dışında bir kullanıcının erişimi varsa ilgili hizmet sağlanır ancak veri güvenliği ile ilgili hiçbir sorumluluk kabul edilmez.

Bu maddelerdeki koşulların tamamı sağlandığında; Binbiriz Drupal Barındırma / Hosting, Güncelleme, Yedekleme hizmetlerinden tercih edilen paket uygulanır. Binbiriz olarak, nitelikli hizmetlerimiz ile sisteminizin altyapısına en uygun ve güvenli çözümleri sunuyoruz.

Binbiriz uzman ekibimizle iletişime geçerek, yazılımınız için barındırma, güncelleme, yedekleme hizmeti planlaması yapabilirsiniz.

Drupal Barındırma / Hosting, Güncelleme, Yedekleme Teklifi Al!

Form

Drupal Barındırma, Güncelleme, Yedekleme Örneklerimiz

İlgili Yazılar

Reference content