Pangea Kolektif Üye Yönetim Sistemi ve Forum Tabanlı Dernek Web Sitesi

Pangea Kolektif Üye Takip Programı ve Forum Tabanlı Dernek Web Sitesi

Pangea Kolektif, 12 Temmuz 2020’da İsviçre’de kurulan bir göçmen derneğidir. İsviçre’deki birçok kantonda göçmen sorunlarıyla ilgilenen, birçok farklı komisyon çalışması bulunan, onlarca etkinlik yapan Pangea Kolektif;

  • üyelik süreçlerini yürütülmesi,
  • üyeleriyle iletişiminin artırılması,
  • genel kullanıcıya göçmenlik alanında nitelikli bilginin en etkili şekilde ulaştırılması

hedefiyle, dijital dönüşüm çözüm ortağı olarak Binbiriz’i tercih etti.

Drupal 9’un Esnekliği Sayesinde Farklı Tip Sayfa Yerleşimleri Editöryel Olarak Yapılabiliyor

Pangea Kolektif, yeni bir STK olmasına rağmen çok aktif ve üretken. Üretkenlikleri göçmenler arasındaki aktivitelerle sınırlı değil. Pangea, bu aktivitelerini düzenli olarak yazıya döküyor, göçmenlikle ilgili metinsel çalışmalar yapıyor ve içerik üretiyor.

Üretilen bu farklı tipteki içerikler için - veri tiplerinin farklılığı gereği ve estetik ihtiyaçlardan dolayı - farklı sayfa tiplerine ihtiyaç bulunuyor. Bu noktada Drupal 9 tabanlı bir altyapı, geliştirme platformu olarak düşünüldü. Geliştirilen yapının esnek editöryel arayüzü sayesinde, geliştiriciye ihtiyaç kalmaksızın farklı görselliklere sahip sayfalar üretilebilmekte ve yeni talepler için teknik destek maliyetleri oldukça düşmekte.

İleri Seviye SEO Geliştirme ile Daha Çok Kişiye Çoz az Maliyetle Ulaşılabiliyor

Pange Kolektif, İsviçre’de kendi alanında en büyük STK’lardan biri olmayı hedefliyor. Bu hedef, çok daha görünür olmayı gerektiriyor. Görünürlüğün bir tarafı iş yapmakken, günümüzde daha önemli tarafı yapılan işlerin insanlara aktarılması. Bilginin, çalışmaların insanlara aktarılmasının en temel yolu günümüzde internet.

Bilindiği gibi internet üzerinden insanlara ulaşmanın çok çeşitli yolları var. Bu yolların başında ise web sitesi geliyor. Ancak bir web sitesi oluşturmak ve orada içerik paylaşmak binlerce insana ulaşmak için yeterli değil. Binlerce insana içeriklerinizin ulaşabilmesi için web sitenizde ileri seviye SEO geliştirmeleri yapmanız gerekiyor.

Pangea’nın yeni web sitesinde yaptığımız özellikle Google temelli SEO geliştirmeler sayesinde; dernek içerikler (haberler, blog yazıları, etkinlik yazıları, projeler vb) çok daha fazla kişiye maliyetsiz olarak ulaşabiliyor. İnsanlar birçok anahtar kelimeyi Google’da arattığında Pangea içeriklerini üst sıralarda görüyor, dolayısıyla tıklıyor, okuyor ve paylaşıyor.

Forum Altyapısı, Üyelerin Kendi Aralarındaki Etkileşimini ve Paylaşımını Artırıyor

Pangea Kolektif, dernek üyeleri haricinde sitesini ziyaret eden diğer kullanıcıların da görüşlerini, değerlendirmelerini merak ediyor. Site üzerinde yapılacak etkileşimlerin, insanları çalışmalarına daha fazla katacağına, üye sayılarını da artıracağına inanıyor.

Bu doğrultuda, dernek üyesi olmasa da siteye üye olan kişilerin göçmenlikle ilgili farklı başlıklarda fikir beyan edebilmeleri için forum sistemi geliştirilmesi talebinde bulundu. Bu talep doğrultusunda modern bir forum altyapısı oluşturulurken, forumun moderasyonu için farklı sistem rolleri de yazılıma eklendi. Böylelikle istenmeyen paylaşımların da önüne geçilmiş oldu.

Multilingual / Çok Dilli Yapı ile Global Erişim

Pangea, İsviçre temelli bir STK. Almanca, Fransızca, İtalyanca, Romanca İsviçre’de konuşulan 4 resmi dil. Bunun dışında Pangea Kolektif’in temel göçmen hedef kitleleri arasında Türkçe, Kürtçe ve İngilizce konuşanlar da var. Hal böyle olunca üretilen tüm içeriklerin bu dillerde yayınlanması derneğin kendi çalışma alanları için bir gereklilik.

Drupal 9’un gelişkin multilingual / çok dilli altapısı Pangea’nın farklı dilleri konuşan hedef kitlesine bire bir uyuyordu. Altyapı yukarıda belirtilen dillere göre geliştirilirken, sonrasında çıkabilecek yeni dil ekleme taleplerine de cevap verebilecek esnekliği taşıyor.

Üyelik Sistemi ve Üye Veritabanı ile Kurumsal İhtiyaçlar Kolay Yönetiliyor

Dışarıdan görünenin aksine İsviçre’de göçmenlerin çok fazla problemi var. Bu problemlerin tespit edilmesi Pangea için çok önemli. Üye olmak isteyen kişi, sorunlarını, önerilerini, göçmenlik hikayesini, derneğe katkılarını belirten çok kapsamlı bir form dolduruyor. Bu form’daki bilgiler, üye veritabanının temel bilgilerini oluşturuyor. Tüm üyelik süreci (üye adaylığı, üyelik, kurul üyeliği, forum yöneticiliği vb) dijital olarak yönetiliyor. Her süreçte ilgili kişilere e-posta yoluyla bildirimler gidiyor. Farklı rollerdeki kişiler, farklı ekranlar görüyor ve her rol yetkileri doğrultusunda farklı işlemleri yapabiliyor. Üyelik sistemindeki bilgiler yönetici tarafından kolaylıkla filtrelenebiliyor.

Bu projede hem Pangea Kolektif ekibi hem Binbiriz ekibi olarak titiz ve çözüm odaklı yaklaşımlarla gerçek bir ekip çalışması ortaya çıkarıldı ve güzel bir çalışma dönemi geçirildi. Bizi tercih ettikleri için Pangea Kolektif'e bir kez daha teşekkür ederiz.

Sonuç olarak; siz de bir dernek olarak, STK olarak dijital çözümlere ihtiyaç duyuyorsanız, farklı iş akışlarına sahip dijital ihtiyaçlarınız için, özel çözümler için Binbiriz’in uzman ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Pangea Kolektif Üye Takip Programı ve Forum Tabanlı Dernek Web Sitesi

Web Uygulaması Çözümlerimiz

Web Uygulaması Örneklerimiz

İlgili Yazılar

Reference content