7 Ağaç Harita Tabanlı Web Uygulaması

ÇEKÜL 7 Ağaç Web Tabanlı Harita Uygulaması

ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) çevre ve kültür alanında faaliyet yürüten ülkemizin en büyük STK’larından birisi. ÇEKÜL, 1994 yılından bugüne, 30 yılı aşkın bir süredir 7 Ağaç Ormanları Programı’nı sürdürüyor. Bu program; “yaşamsal kaynakların dengeli kullanımı ve sürekliliği için, tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz gerektiği bilincini uyandırmak” amacını taşıyor ve her geçen gün yaygınlaşıyor. 7 Ağaç, bir kişinin bir yılda tükettiği kadar doğal kaynağı temsil ediyor. 30 yılı aşkın süredir devam eden bu program ile 1 milyonu aşkın doğaseverin desteği ile bugüne kadar 4 milyon üzerinde fidan dikildi ve ağaçlandırma çalışmaları her geçen gün artıyor.

Veri Görselleştirme ve Harita Web Sitesi

Türkiye’nin çok farklı yerlerinde bulunan 80’i aşkın dikim sahalarını daha da yaygınlaştırmak, yapılan çalışmanın görünürlüğünü dijital ortamda artırmak için Binbiriz olarak ÇEKÜL ile anlaştık. Yaklaşık 25 yıllık biriken verinin (şu an 30 yıllık bir veri söz konusudur) görselleştirilmesinde en uygun yöntemin konum / harita tabanlı web uygulaması geliştirmek olduğunda hemfikir olduk ve geliştirme süreçlerine başladık.

Dinamik Harita

Haritanın statik olarak oluşturulması, zamanla yeni dikim sahalarının eklendiği durumlarda her seferinde haritanın içindeki datanın kod düzeyinde yeniden düzenlenmesini gerekli kılacaktı. Bu durum ya editörlerin belli bir ölçüde kod bilgisine sahip olması gerekliliğini ortaya çıkaracak ya da bu iş için bir yazılım uzmanından teknik destek satın almayı gerekli kılacaktı. Her iki durum da kurum için gelecekte bir ek maliyet demekti.

Oluşturulan dinamik harita altyapısı ile;

  • editör içerik ekleme arayüzünden orman / dikim sahası eklerken, o sahaya özel konum bilgisini de enlem boylam olarak kolaylıkla ekleyebilmekte,
  • eklenen bu konum sayesinde hem ormanın kendi sayfasında ormanın konumu harita üzerinde gösterilmekte,
  • hem de Anasayfadaki tüm dikim sahalarının gösterildiği haritada yeni eklenen dikim sahası otomatik olarak görünmektedir.

Böylelikle editöryel kolaylık sağlanmış ve geliştirme sonrası teknik destek maliyetleri düşürülmüştür.

Haritada İleri Seviye Filtreleme ve Kümeleme / Clustering

ÇEKÜL 7 Ağaç uygulamasında haritada yıl bazlı bir filtreleme özelliği bulunuyor. Bu filtre istenen yıl aralıklarında dikimi yapılan alanları harita üzerinde süzerek son kullanıcıya sunuyor. Farklı sayıda ve çeşitte filtreler şu an için bulunmasa da sistem yeni tipte filtreler eklemeye müsait. Filtre performansı üst seviyede ve süzme işlemi herhangi bir gecikme olmaksızın anında yapılabiliyor.

Harita uygulaması, yakın konumlu orman verilerini gruplayarak haritada sade görüntü elde edilmesini sağlayan clustering / kümeleme özelliğine sahip. Kişi haritada yakınlaştıkça (zoom in) konumlar belirgin hale geliyor. 

Bunun dışında harita üzerindeki pinlenmiş her bir orman ikonuna tıklanınca o orman ile fotoğraflara ve özet bilgiye haritadan ayrılmaksızın erişebiliyorsunuz. Detay bağlantısına tıkladığınızda ise ormanın kendi sayfasındaki detay bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Drupal İçerik Yönetim Sistemi

ÇEKÜL harita web sitesi aynı zamanda bir içerik yönetim sistemi. Drupal 10 tabanlı sistemde 7 Ağaç Ormanları’ndaki tüm orman ve ağaçların listelendiği liste sayfaları ve bu orman ve ağaçlara ait detay sayfaları yer alıyor. Ana sayfadaki harita üzerinden bu detay sayfalarına kolaylıkla ulaşılıp detay bilgi alınabiliyor. Her detay sayfasında ilgili içerikle ilgili fotoğraf galerisi, görseller, açıklamalar ve ormanın harita üzerindeki gösterimi yer alıyor.

Projede ön plana çıkan hedefler dinamik harita, mobil uyumluluk, tasarımsal sadelik idi. Tüm bu hedefleri proje sonunda başarı ile gerçekleştirdik. 2020 Mayıs ayında canlıya alınan uygulama 5 yıldır kesintisiz olarak kullanımdadır. Güncelleme, yedekleme ve teknik destek hizmetini de halen sürdürmekteyiz.

Mobil ve Web Tabanlı Harita Uygulaması Geliştirme Hizmeti

Binbiriz olarak ÇEKÜL 7 Ağaç Web Tabanlı Harita Uygulaması sonrasında, IUCN ve WWF gibi dünyanın önemli çevre STK’larına da harita uygulaması ve mobil uyulama geliştirdik. Çevre bilincinin oluşmasına ufacık da olsa bir katkımız olmasının mutluluğunu taşıyoruz.

Sizin de farklı filtreleme tipleri içeren, farklı harita altıklarının kullanılmasını gerektiren, dinamik harita uygulamalarına ve/veya çok farklı tipteki veri görselleştirmesi projelerine ihtiyacınız varsa uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Çekül 7 Ağaç Harita Tabanlı Web Sitesi Ekran Görüntüsü

Harita ve Konum Tabanlı Uygulama / Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) Örneklerimiz

İlgili Yazılar

Reference content