6 Reasons Your Company Should Have a Quality Corporate Website

Post date:

05 February 2020

Author:

Tolga Özses
Why Should You Have a Corporate Website?

When the first web site became online in 1991, a new age began. Internet penetrated all aspects of our lives. The Internet has slowly penetrated all areas of our lives. Many people now roam around this vast information network for hours a day using laptops, tablets and phones. E-mails, e-commerce sites, news, videos and photos that we can access over the internet have started to fill our daily lives. Some people don't even go to their office anymore because they can access every resource they need from home comfort and their laptop. At the same time, many people tend to make their decisions by doing a short research on the Internet before buying products or services. In light of all this, let's take a look at how the corporate website can benefit you:

Kurumsal Web Sitesi Ne Yarar Sağlar?

What Benefits Can a Corporate Website Give You?

1. Being Visible

When people visit your site, they see this as a reflection of your institution. If the corporate website you own looks professional and loaded with useful information, readers will also see an authority and expert in front of them. Likewise, if the site is poorly designed and structured and / or outdated, it will not be able to make the same assumptions about your company. The website should highlight your product or service, be regular and consistent.

2. Being Reliable

Recent research reveals that consumers and small business owners believe that a website makes a company more reliable. In addition, online reviews on popular review sites and blogs promote your company as a trusted professional player, leading to stronger branding. So, in short, the corporate website plays a role as a showcase to your visitors and provides a reference for you.

3. Economic Advertising

Having a website allows you to market your business online. There are many marketing strategies you can use to promote and market your business. Thanks to an up-to-date website, you do not have to allocate unnecessary and big budgets to advertisements, you can increase your awareness economically online.

4.Mevcut veya Potansiyel Müşterilerle Etkileşim

Web sitenizle iletişime geçen mevcut veya potansiyel müşterinizle etkileşime geçmeniz inanılmaz kolay. E-posta, iletişim formları ve sosyal medya kanallarını kullanarak, müşterilerinizle konuşabilir, yeni ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında geribildirim alabilirsiniz.

5.SEO

Merak ettiğimiz veya aradığımız her bilgiyi arama motorları sayesinde buluyoruz. Arama motorları kurumumuz için harika bir reklam ortamı değil mi? Arama motoru optimizasyonu (SEO) kullanarak arama motorlarında üst sıraları hedeflemek, kurum reklamı yapmanızı kolaylaştırır ve sizi internet ortamında daha görünür kılar. İyi bir web sitesi tasarımı, aynı zamanda, anahtar kelime hedeflemenizi ve web sitenizin genel dönüşüm (hedeflediğiniz etkileşim) oranını planlama şansı sunar.

6.Dünyaya Açılan Kapı

Bir web sitesi ile işletmeniz, ofisinizin duvarlarının çok ötesine taşınıyor. Web sitesi, dünyanın herhangi bir yerinde görüntülenebilir. Mobil web’in önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Dünyada yaklaşık 2.5 milyar insan interneti kullanıyor ve açıkçası hepsi web sitenizi görmeyecek, ancak bunu yapmalarını engelleyen hiçbir şey yok.

İnternet söz konusu olduğunda büyük bir etki bırakmak için  büyük bütçeler harcamak zorunda değilsiniz. Her şey, bilgi verici olmak, kurumunuzu etkili bir şekilde yansıtmak ve erişilebilir olmak ile ilgili. Bu üç şeyi önde tutarak, çevrimdışı işletmeniz için esnek, profesyonel bir vitrin için web'i kullanmaya başlayarak başarılı olabilirsiniz.

 

Nitelikli bir kurumsal web sitesi için farklı içerik yönetim sistemleri bulmak ve çok farklı hizmetler almak mümkün. Bu seçeneklerin en önemlilerinden biri de Drupal. Drupal 8 ’in İşletmeler İçin 10 Önemli Faydası yazımızda konu ile ilgili detaylara erişebilirsiniz. Ayrıca yukarıda geçen tüm özellikleri bünyesinde barındıran Kurumsal web sitesi paketlerimizi de buradan inceleyebilirsiniz.

Fill the form now,

and We will send you a report on your site free of charge.

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.