İTÜ-DER Drupal 8 Tabanlı Web Sitesi ve Üye Forumu

ITU-DER Drupal 8 Website and Member Forum

ITU-DER entered the 7th Ordinary General Assembly with its new website. İTÜ-DER, which has been experiencing serious problems with printing site images, mobile compatibility, visual design, and member-specific sections on their Wordpress powered website for a long time, has preferred Drupal 8 and solved its problems.

İTÜ-DER Drupal 8 Site Performansı

High Performance with Drupal 8

The developed site now has a modern visual design and high performance. In the site, where a basic level of SEO development was also made, it was aimed to reduce the bounce rate and ease the user.

In addition to being a corporate website, the new ITU-DER site also includes a forum

where members' information is kept,
which can be sent to members via mass e-mail
that contains only content that is open to view by members of the association, such as meeting minutes,
where members of the association can comment on the topics they have determined and present their opinions.
Although a full member information system definition cannot be defined for the Drupal 8 based system at the moment, the software has the flexibility to transform an infrastructure where members' all digital needs related to the association's work can be met and managed.

İTÜ-DER

 
İTÜ-DER Drupal 8 Tabanlı Web Sitesi ve Üye Forumu performans

Drupal 8 ile Yüksek Performans

Geliştirilen site artık modern bir görsel tasarıma ve ayrıca yüksek bir performansa sahip. Temel düzey bir SEO geliştirmesi de yapılan sitede, siteden çıkma oranının (bounce rate) azaltılması ve kullanıcı kolaylığı hedeflendi.

Yeni İTÜ-DER sitesi kurumsal web sitesi olmasının yanında üye bilgilerinin tutulduğu, üyelere toplu e-posta gönderilebilen, toplantı tutanakları gibi yalnızca dernek üyelerinin görüntülemesine açık içerikler barındıran, dernek üyelerinin belirledikleri konular hakkında yorum yapabildiği, görüşlerini sunabildiği bir forum da içeren bir altyapıya sahip.

Drupal 8 tabanlı sistem için şu anda tam olarak bir üye yönetim sistemi tanımı yapılamasa da yazılım, sonrasında üyelerin dernek çalışmalarıyla ilgili tüm dijital ihtiyaçlarının giderilebileceği ve yönetiminin yapılabileceği bir altyapı dönüştürülebilecek bir esnekliğe sahip.

İTÜ-DER Drupal 8 Tabanlı Web Sitesi ve Üye Forumu

Do you need different web applications?

Related Articles

Reference content