Wordpress Site Geliştirme

Wordpress Site Geliştirme

Çok sayıda nitelikli hazır tema seçeneği bulunan, kullanım ve bakım kolaylığı sağlayan Wordpress ile site geliştirmenin basit olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Wordpress, dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir. Ekim 2020 istatistiklerine göre dünyadaki içerik yönetim sistemi kullanan siteler içerisinde Wordpress’in payı %63,6, tüm dünyadaki sitelerde Wordpress kullanımı ise %38,5’dir (En yakın rakibi olan Shopify’in genel kullanımının %10’undan fazla). Bu yanıyla pazarı domine etmiştir.

Wordpress’in bu kadar yaygın kullanımının sebeplerinin başında çok sayıda nitelikli hazır tema seçeneğinin bulunması, kullanım ve bakım kolaylığı gelmektedir. Teknik açıdan bir çok kısıtı bulunsa da (esneklik, ölçeklenebilirlik vb) yukarıdaki özellikleri nedeniyle, birçok blog sitesi ve küçük ölçekli kurumsal web sitesi için ilk akla gelen çözüm olmaktadır.

Wordpress Basit mi? Emin misiniz?

Wordpress’in tercih sebeplerinin başında “basit” olduğu algısı gelmektedir. Kullanım kolaylığı açısından birçoklarına göre da basit olduğu söylenebilir. Ancak geliştirme yapmak açısından gerçekten de basit midir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz. Yazılımda da yapılan herhangi bir işte de basit diye bir şey yoktur. Her işin belirli bir zaman maliyeti vardır. Her işin gereklilikleri ve püf noktaları vardır. Deneyim arttıkça geliştirme ve iş yapma zamanı düşmektedir ancak işin gereklilikleri hiçbir zaman azalmamaktadır. Basitlik görecelidir. Yalnızca iletişim bilgilerini içeren bir sayfa için HTML kullanmak, bir blog sitesi veya kurumsal web sitesi için Wordpress'i kullanmak veya bir üniversitenin fakülte, bölüm vb altyapılarını yönetmek için Drupal kullanmak o işlerin daha kolay olarak çözülmesini sağlayabilir.

Basitlik, karmaşıklık tartışmasını bir yana bırakırsak; birçok hazır tema seçeneği içerisinden birini seçerek kurumsal web sitesi probleminin çözülmesi Wordpress'in kullanılması daha az zaman harcanmasını sağlayabilir ve daha az maliyetli olabilir. Ama yoğun özelleştirmeler söz konusu olduğu zaman farklı içerik yönetim sistemlerine göre Wordpress daha maliyetli olabilir. Dolayısıyla her aracı kendisinin iyi olduğu alanda kullanmak gerekmektedir.

Wordpress Maliyetleri

Dünyada genel olarak Wordpress geliştirme birim saat ücretleri diğer CMS’lerde ve programlara dillerinde yapılan geliştirmelere göre biraz daha düşüktür. Ancak bilginin değerinin çok düşük olduğu ülkemizde tüm web yazılımlarında ama özelde Wordpress’te, geliştirme yapmak için talep edilen ücretler büyük ölçekte gerçek dışıdır. (bionluk.com gibi siteler incelenebilir)

Yukarıda da belirttiğimiz gibi saat ücretinden bağımsız olarak geliştirme işinin gereklilikleri yerine getirelecekse Wordpress geliştirme maliyetleri normal koşullarda piyasanın çok daha üzerindedir. Bunun dışında Wordpress’te bir çok eklenti -kaçak kullanılmıyorsa- ücretlidir. Salt tema ve eklentilerin lisans bedelleri bile verilen piyasada fiyatlardan yüksek olabilmektedir. Merdiven altı üretim diye ifade edilebileceğimiz bu kişilerin veya firmaların üretimleri genellikle düşük kalitedir, güvenlik riski taşımaktadır, istenen çıktıları hiç bir zaman verememektedir.

Binbiriz Wordpress Site Geliştirme Hizmeti

Sonuçta Binbiriz olarak;

  • Özelleştirmelerin çok fazla olmadığı blog sitesi ve kurumsal web sitesi senaryoları için hazır tema Wordpress çözümleri öneriyoruz.
  • Hazır temaların dışında özel tema geliştirme ve/veya birçok özelleştirme ihtiyaçları tanımlanan senaryolarda başta Drupal olmak üzere farklı açık kaynak içerik yönetim sistemlerini öneriyoruz.
  • Wordpress hazır tema üzerinde yapılan tüm değişikliklerin, içerik taşıma işlemlerinin, sunucu işlemlerinin, diğer ayarlama ve optimizasyonların teknik gerekliliklerini layıkıyla yerine getiriyoruz.
  • Lisanssız hiçbir tema ve eklenti kullanmıyoruz.
  • Tüm geliştirme süreçlerinde müşteri memnuniyetini ve kullanıcı deneyimini temel alıyoruz.

Wordpress site geliştirme taleplerinizde kaliteyi odağına alan, kurumsal bir hizmet talep ediyorsanız mutlaka uzman ekibimizle iletişime geçiniz.

Wordpress Site Geliştirme Teklifi Al!

Form

Wordpress Geliştirme Örneklerimiz

İlgili Yazılar

Reference content

WordPress Nedir?

Wordpress; özellikle kullanım kolaylığı ve hazır tema çeşitliliği nedeniyle web tasarımında yaygın olarak kullanılan açık kaynak içerik yönetim sistemidir.

Yazının Devamı