Kullanılabilirlik / Kullanım Kolaylığı Nedir?
Gamze Çalışkan / 10.09.2019

Kullanılabilirlik / Kullanım Kolaylığı Nedir?

Yazılımlarda kullanılabilirlik / kullanım kolaylığı artık kaçınılmaz. Özellikle web açısından bakıldığında kullanılabilirlik; bir uygulamanın tasarımından, öğrenimine, rahat şekilde gezinebilmesinden, okunabilirliğine kadar sunulan tüm görsel ve fonksiyonel özelliklerin kullanıcı gözündeki değeridir. Eğer sunduğunuz şey herkes tarafından rahatlıkla anlaşılabilir ve kolaylıkla öğrenilebiliyor ise kullanılabilirlik özelliğinizin yüksek olduğunu düşünebiliriz. Kullanılabilirlik etkililiği, verimliliği ve kullanıcı memnuniyeti kapsamaktadır.

Kullanılabilirlik / Kullanım Kolaylığı Neden Önemli

Kullanıcıların uygulamanızı veya sitenizi rahat şekilde kullanabilmesi, aradığını bulabilmesi, tasarımınızın zorlayıcı olmaması, hedeflerine ulaşmada sorun yaşamamaları sitenizi tercih etmesi açısından önemlidir. Aksi halde yani kullanımda zorluk yaşanan bir uygulama / siteye sahipseniz hedef kitleniz için çabuk vazgeçilir olursunuz. Bu nedenle kullanılabilirlik ölçütleri önem arz etmektedir.

Kullanılabilirlik ölçütleri günümüzde tasarım ve geliştirme alanlarında standartlaştırılmıştır. Ziyaretçiler ve kullanıcılar için siteyi ulaşılabilir hale getirmek ve kullanıcı tecrübelerini mümkün olduğunca geliştirmek için bir takım standartlar oluşturulmuştur. Kullanım kolaylığı için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar şu şekilde belirtilebilir:

  • Erişilebilirlik ve Kullanılabilirlik: Sunucunun iyi bir barındırmaya sahip olması, kırık linklerin olmaması, mobil uyumlu olması,
  • Açıklık: Bilgi erişiminin kolay olduğu, rehberliğin doğru yapıldığı, geri dönüşlerin hemen yapıldığı basit bir site,
  • Öğrenilebilirlik: İç güdüsel olarak kullanıcının girmek istediği alana yönelebileceği bir tasarım,
  • Güvenilirlik: İçeriklerin güvenilirliği sitenin güvenilirliği demektir. Bu sebeple gerek hakkımızda kısmında, gerekse girilen içeriklerde doğru ve açıklayıcı olması,
  • Uyumluluk: Sitenin içerikleri ile uyumlu olması, özelleşmiş olması

gibi etkenler kullanılabilirliği artırır.

Kaynakça:

  1. https://www.nngroup.com/articles/usability-101-introduction-to-usability/
  2. https://www.interaction-design.org/literature/topics/usability
  3. https://careerfoundry.com/en/blog/ux-design/what-is-usability/

Kullanılabilirlik Uygulama Örneklerimiz

İlgili Yazılar

Reference content