Richard Stallman Kimdir?
Binbiriz / 27.08.2019

Richard Stallman Kimdir?

Richard Stallman (16 Mart 1953), ABD'li özgür yazılım aktivisti, sistem uzmanı ve yazılım geliştiricisi. GNU Projesi ve Özgür Yazılım Vakfı'nın kurucusudur.

Eylül 1983'de, Unix-benzeri işletim sistemi oluşturmak amacıyla işletim sistemi çekirdeği (kernel) hariç bir işletim sistemi için gerekli olan tüm yazılımları içeren bir özgür yazılım koleksiyonu olan GNU Projesi'ni hayata geçirmiştir.

1970'lerin sonu ve 80'lerin başında MIT'de AI (Yapay Zekâ) konusunda çalışmalar yaptığı sırada mesai arkadaşlarının geliştirdikleri yazılımların kaynak kodlarını ticaret amacıyla kapatmalarına karşı isyanı bugüne kadar devam etmektedir. Savunulan özgür yazılımın amacı, yazılımın herkes tarafından ulaşılabilir, geliştirilebilir, kullanılabilir olmasıdır.

16 Eylül 2019'da Özgür Yazılım Vakfı'nın kurucusu ve başkanı Richard M. Stallman başkan ve yönetim kurulundan istifa etti.

Özgür Yazılım ve Richard Stallman

Stallman'a göre yazılım kodlarının gizlenmesi beraberinde birçok sorunu getirmekteydi. Bunlardan en çok yaşananı, bir firma veya şahsın açık kaynak kodlu bir yazılımı alıp birkaç değişiklik yaptıktan sonra kaynak kodunu kapatarak ticari amaçla kullanmasıydı. Böylesi bir döngü dünyadaki tüm geliştirilen yazılımların zamanla kapalı kaynak haline gelmesine yol açabileceği için Stallman MIT'deki hacker faaliyetlerini ve enerjisini, özgür yazılım savunuculuğuna yöneltmiştir.

Stallman'ın savunuculuğunu yaptığı özgür yazılım aslında dünyanın birçok başka yerinde zaten uygulanmaktaydı. University of California, Berkeley'de vücuda gelen BSD bunun başta gelen örneğidir. BSD geliştirdiği yazılımları, ki aralarında TCP/IP protokol takımı gibi İnternet'in belkemiğini oluşturan kodlar da vardır, tamamen açık şekilde herkesin takdirine sunmaktaydı.

Kaynaklar:

  1. https://tr.wikipedia.org/wiki/Richard_Stallman
  2. https://www.fsf.org/news/richard-m-stallman-resigns

Dijitalleşme Örneklerimiz

İlgili Yazılar

Reference content