Özgür Yazılım Vakfı
Gamze Çalışkan / 11.01.2020

Özgür Yazılım Vakfı

Özgür Yazılım Vakfı (Free Software Foundation; kısaca FSF), 1985 yılında özgür yazılımı GNU projesini desteklemek üzere Richard Stallman tarafından kurulmuştur. Dünyanın her yerinden destekçileriyle birlikte ilerleyen vakıf, yazılım kullanan herkesin özgürlük haklarını savunur.

Özgür Yazılım Bireysel e Toplumsal Yararımız İçindir

FSF, özgür yazılım kullanılmasının ve savunulmasının nedenini şöyle açıklar: “Özgür yazılım, bilgisayarların bizi kısıtlamak ve izlemek isteyebilecek tescilli yazılım şirketleri veya hükümetler için değil, bireysel ve toplumsal yararımız için çalıştığı evlerimizde, okullarımızda ve işletmelerimizde kullandığımız teknoloji üzerinde kontrol sahibi olmakla ilgilidir. Özgür Yazılım Vakfı, çalışmalarını gerçekleştirmek için özel olarak özgür yazılım kullanır.”

Özgür yazılımlar ücretsiz şekilde ve herkese açık olarak kullanılmaktadır. Dileyen dilediği yazılım kodlarına ulaşılabilir, kullanabilir, değiştirebilir, iyileştirebilir ve geliştirebilir. Bunlara ücretsiz şekilde ulaşabilir ancak geliştirdiği kendi yazılımını ticari amaç için kullanabilir.

Kaynak:
https://www.fsf.org/about/

Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Uygulama Örneklerimiz

İlgili Yazılar

Reference content