İntranet Uygulaması Olarak Drupal
Özgün Baştaş / 17.10.2016

İntranet Uygulaması Olarak Drupal

Boyutu ne olursa olsun tüm işletmeler intraneti, bilgi akışının devamlılığı ve uzaktan iş yönetimi kolaylığı sağlaması sebebiyle tercih etmektedirler. Geleneksel olarak, intranet için Sharepoint ve Jive gibi özel mülk yazılımlar tercih edilse de, açık kaynaklı olan Drupal, intranet uygulamaları için daha popüler bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Pahalı ve kullanıcı sayısına göre kısıtlı lisans bedellerine sahip olan özel mülk platformlar ile karşılaştırılınca Drupal intranet uygulaması, maliyeti çok büyük ölçüde düşürmektedir.

Neden Drupal intranet uygulaması?

Drupal’in kendi içinde yerleşik bulunan kullanıcı yönetimi, ortak çalışma yetenekleri ve doğuştan bir içerik yönetim sistemi olması, onu doğal bir intranet platformu haline getiriyor. İşletmelerin halihazırda bulunan Active Directory, CAS gibi kullanıcı yönetim sistemleriyle LDAP ve CAS modülleri sayesinde kolayca entegre olabiliyor. Drupal’in çekirdeğinde bulunan Forum ve Comment modüllerine ek olarak Drupal topluluğunca geliştirilmiş onlarca ortak çalışma modülleri sayesinde kurumlara zengin sosyal kurumsal deneyim ortamı oluşturma imkanı sağlıyor. Tüm bunlara ek olarak, Drupal’in sahip olduğu esnek dosya ve içerik yönetim yetenekleri sayesinde kurumların ihtiyaçlarına özel kaynak yönetim imkanı da sağlaması ile de bir adım öteye geçiyor.

Kullanıcı yönetimi

Drupal geliştirilmiş kullanıcı yönetimine ihtiyaç duyan organizasyonlar için çeşitli seçenekler sunar. Drupal'i hali hazırda web içerik yönetim sistemi olarak kullananlar için, kurumsal düzeyde tek giriş (SSO) entegrasyonu sağlayan bir çok modül seçeneklerinden biri seçilerek, kullanıcı yönetimi deneyimi daha da geliştirilebilir.

İş birliği

Drupal iş birliğine olanak sağlar. Kurumsal düzeyde içerik yönetimi şartlarınca, Drupal'in zengin özellikli yapısı, kullanıcılara forumlar, akışlar, web formları ve yorumlar yoluyla bilgi alış verişi imkanı sağlar. Anlık bildirimlerle yapılan mini bloggerlık (statuses modülü), oylama (Flag, Vote Up/Down, Fivestar, Rate modülleri), takip etme, arkadaş ekleme (Flag Follow, Flag Friend modülleri) gibi sosyal ağ modülleriyle birleştirildiğinde, Drupal tam kapasiteli bir sosyal iş platformu yeteneklerine sahip olur.

İçerik ve varlık yönetimi ve Drupal intranet uygulaması

Drupal girişim boyunca veri yönetimini kolaylaştırır. Yaygın olarak CMS olarak bilinen Drupal, dosya ve varlık yönetimini tamamıyla yapabilir. Normların dışındaki içerik sürüm belirleme özelliği, otomatik olarak, gerektiğinde değişiklikleri kaldırmak için yeni içerik sürümlerini kaydeder. Diff modülünü eklediğinizde herhangi bir yazı ya da alan değeri için içeriğin bir biçiminden bir başkasına geçmesini sağlayan tanecikli bir yapı ortaya koyar. Üstelik dahili ve harici medya varlıkları kütüphaneleri Medya modülü kullanılarak kontrol edilebilir. Eğer tanımlanmış, komplike erişim kontrolüne sahip bir yayınlama iş akışı gerekliyse, Workbench değerlendirilebilir. Drupal topluluk olarak Amazon, S3 ve Brightcove gibi 3. parti servisleriyle çalışan başka bir çok varlık yönetim modülü sunmaktadır.

Büyük miktarlarda kurumsal veriyle uğraşırken gerek duyulan bir diğer kurum içi ağ özelliği de güçlü arama desteğidir. Apache Solr ve Google Custom Search gibi teknolojiler bir Drupal Kurum İçi Ağ'a bağlanabilirler. Search API Solr Search, Google Custom Search Engine, Facet API gibi modüller, çekirdekteki arama yeteneklerini olabildiğince geliştirmekte ve kurumlara istediği arama yapısını kullanıcılarına sunma olanağı sağlamaktadır.

Hızlıca bir intranet sitesi yapmak

Bir Drupal dağıtımı, eğer intranetin fonksiyonel ihtiyaçları oldukça özgün değilse ve çabuk başlamak öncelikliyse daha iyi bir seçim olabilir. Drupal Commons ve Open Atrium gibi dağıtımlar hali hazırda bulunan gruplar, yorumlama, aktivite akışları, takip etme, popüler içerik, blog yazma ve özelleştirilebilir kullanıcı araüyüzü gibi Intranet özellikleri önceden ayarlanmış kurulumlardır. Dahası, Drupal'ın mimarisi "override"ların konsepti üzerine kurulu olduğundan, bu (dağıtımlar/distributions) varsayılan olarak gelen özelliklerinden ödün vermeden kişiselleştirilebilir backend ve frontend özellikleri ile daha da geliştirilebilir. Çoğu zaman, bir dağıtım ile intranet uygulaması yapmaya başlamak daha mantıklı olabilir.

Drupal’in modüler ve esnek yapısıyla birleşik, geniş iş birliği ve kullanıcı yönetimi araçları seçeneği, onu kurum içi ağ teknolojisi olarak kullanımına uyumlu bir etmen haline getirir. Akıllardaki uyarlamayla işlenmiş teknik mimarisi sebebiyle, bir intranet uygulaması olarak, Drupal sıklıkla en mantıklı fiyat- performans seçeneğini meydana çıkarır. Sizin şirketiniz kurum içi ağ için hangi teknolojiyi kullanıyor? İşinizin gerekliliklerini karşılıyor mu?

Kaynak: Your Intranet On Drupal

İntranet Uygulama Örneklerimiz

İlgli Yazılar

Reference content