SGYD Sanal Akran Projesi E-Learning / Uzaktan Öğrenme Uygulaması

SGYD Sanal Akran Projesi E-Learning / Uzaktan Eğitim Sistemi

Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (Y-PEER Türkiye)’nin Sanal Akran Projesi’nin e-learning / uzaktan eğitim sistemini 30 Eylül 2019 tarihinde yayına aldık. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve EMPower destekleriyle yürütülen proje, gençlere üreme sağlığı ve cinsel sağlıkla ilgili doğru bilgilendirmeler yapmayı hedefliyor.

bizimaramizda.org: Sınamayı Değil Bilgilendirmeyi Hedefleyen bir Uzaktan Eğitim Sistemi

Adından da anlaşılabileceği bizimaramizda.org gençlerin merak ettiği, kendi aralarında konuştukları ama toplum içinde konuşmaktan, sormaktan çekindikleri sorulara bilimsel bilgilerle yanıt vermek için kuruldu. 2010-2016 yılları arasında ilk defa bir web sitesi üzerinden bu ihtiyaca cevap vermeye çalışılan Sanal Akran projesi, daha nitelikli bilgiyi daha eğlenceli yollarla sunabilmek, etkileşimi artırarak daha çok gence ulaşmak amacıyla uzaktan eğitim sistemi ihtiyaçlarında Binbiriz ile çalışmayı tercih etti. Kullanıcı deneyimi (UX) toplantıları ve planlama çalışmalarının ardından gençlere özel olarak çok canlı ve modern bir görsel tasarım geliştirildi. Projede, esneklik, rol ve ders yönetimi açısından çok güçlü olan Opigno LMS (bakınız: Hangi Öğrenme Yönetim Sistemi / LMS Daha İyi?) altyapısı kullanıldı. Sisteme giriş yapan kullanıcılara dönük toplumsal cinsiyet, cinsel sağlık, korunma yolları konularındaki 10 farklı eğitim modülü sunuldu. Modüllere giren kullanıcıların karşısına çıkan çeşitli interaktif araçlar ile “formal öğretme” ve “sınav yapma” metodolojisinin aksine; “merak etme”, “kendi kendine öğrenme”, “öğrendiklerini pekiştirme”, “öğrenirken eğlenme” metodolojisi terci edildi. Teknik açıdan H5P kütüphanesi kullanılarak sunumlar, videolar ön ve son testlerde etkileşim arttırıldı. Sonuçlar kayıt altına alınarak kişinin kendisini görmesi ve sonradan giriş yaparak kaldığı yerden devam edebilmesi sağlandı.

Sanal Akran: Hem E-Learning Sistemi Hem de bir Gençlik Portalı

E-learning sisteminin mataryelleri için bildiğimiz anlamda bir öğretmen, eğitmen görev almadı, uzaktan eğitim içerikleri tıp eğitimi alan gençler tarafından kolektif olarak hazırlandı. Sistem aynı zamanda gençlerin cinsellikle ilgili sorularına anonim olarak sorduğu ve deneyimli akran eğitmenleri tarafından doyurucu bilgiler aldığı bir sanal ortam niteliği taşıyor.

Binbiriz olarak dijital dönüşümün çok hızlı yaşandığı ve bir çok eskinin terkedildiği günümüzde, uzaktan eğitim sistemlerinin günümüzün ve yakın geleceğin eğitim, öğretim alanında çok daha önemli bir yere sahip olacağını düşünüyoruz. Dijileşen dünyada daha çok kişiye daha kısa zamanda ulaşabilmeye olanak sağlayan e-leraning sistemi ihitiyaçlarınız için uzman ekibimizle görüşmenizi öneriyoruz.

SGYD Sanal Akran Projesi E-Learning / Uzaktan Eğitim Sistemi

İlgili Yazılar

Reference content