dentsu_kampanya_yazisi

Dentsu / Isobar Kampanya Yönetim Uygulaması Geliştirme ve Yazılım Entegrasyonu Hizmeti

Dentsu Isobar; dijital pazarlama, iletişim, ticaret ve dijital dönüşüm alanında hizmet veren Japonya merkezli küresel bir dijital ajanstır. Tokyo ve Osaka'da 500'den fazla çalışanı olan Dentsu Isobar dünya çapında 45 pazarda 85 noktada sınırsız hizmet sağlamaktadır. Binbiriz olarak Dentsu Isobar ile 2021 yılından itibaren kesintisiz bir işbirliği içerisinde birçok farklı proje geliştirdik. Bu projelerden birisi Dentsu Isobar’ın koordinatörlüğünde dünyanın en büyük gıda firmalarından birisi için yeniden geliştirdiğimiz kampanya yönetimi ve yazılım entegrasyonu sunduğumuz web uygulaması hizmetidir. Bu uygulamada;

  • Televizyon, billboard ve sosyal medya kanallarından ülke çapında yapılan reklam kampanyası sonrasında ürün ambalajlarından elde edilen kodlar ile çekilişe dahil olunacak bir web uygulaması geliştirilmiş,
  • Çekiliş sonuçları da aynı ortamda duyurulmuş,
  • Kişisel veriler kişisel izinler dahilinde toplanarak web sayfalarının iyileştirilmesi ve verilerin kişiselleştirilmesi sağlanmış,
  • Farklı uygulamalarla entegrasyonlar yapılmış,
  • Binlerce kişinin aynı anda girdiği altyapının performans süreçleri iyileştirilmiş,
  • Üst seviye güvenlik taramaları (security scan) sonucunda güvenlik iyileştirmeleri yapılmıştır.

Gigya / CIAM Entegrasyonu

Gigya; müşteri kimlik ve erişim yönetimi (CIAM) alanında SAP bünyesinde dünya lideri bir markadır. Gigya geniş ölçekte güvenilir, kişiselleştirilmiş dijital deneyimler sunmayı hedeflemektedir. Gigya CIAM uygulamasında; pazarlama kampanyalarının daha etkili hale getirilmesi, satış deneyiminin iyileştirilmesi ve daha kişiselleştirilmiş ticaret ve müşteri hizmetleri etkileşimleri sunmayı hedefler.

Markaya ait Drupal tabanlı altyapının Gigya CIAM entegrasyonu yeniden geliştirilmiştir. Bu geliştirmelerde özetle:

  • Önceki yıllardaki kampanyanın iş akışı değiştiğinden tüm Gigya formları elden geçirilmiş,
  • Bu formlarda komplike JavaScript geliştirmeleri yapılmış,
  • Form bilgilerinin önyüzde maskelenmesi sağlanmış,
  • Eski kodlardaki karmaşıklık ortadan kaldırılarak temiz kod standartları uygulanmış ve kodlar yapısal hale getirilmiştir.

Gigya formları Drupal içerik yönetim sistemi içerisine gömülmüş ve son kullanıcıya bu ortamda ulaştırılmıştır.

Nebula Entegrasyonu

Çekiliş kodları, merkezi bir Nebula uygulaması kullanılarak yakılmaktadır (redeem). Nebula hem mobil uygulama hem de web uygulaması üzerinden gelen kodları değerlendirmektedir. Gigya formu üzerinden çeşitli kontrollerle gelen çekiliş kodlarının doğruluğu ve yakılıp yakılmadığı ilk aşamada Nebula üzerinde kontrol edilmekte, ikinci aşamada ise Nebula uygulamasında kodlar yakılmaktadır. Aynı kodun tekrar kullanımı engellenmekte ve bir kişinin birden fazla kod gönderimi yapmasına izin verilmektedir. Uygulama, Milli Piyango İdaresi izniyle yasal yetkili olarak bu işlemleri yapmaktadır.

Her ayın sonunda noter huzurunda o zamana kadarki kaydedilen kodlar üzerinden çekiliş gerçekleştirilmekte ve çok değerli hediyeler kazananlara web uygulaması üzerinden duyurulmaktadır.

İleti Yönetim Sistemi / İYS Entegrasyonu

Ülkedeki yasal düzenlemeler doğrultusunda ve KVKK gereği olarak sonradan pazarlama kampanyası hedefi ile toplanan her türlü SMS ve e-postanın İleti Yönetim Sistemi / İYS kaydı yapılmalıdır. Kişi, web ve diğer dijital araçlar üzerinden herhangi bir anda SMS ve e-posta yoluyla kendisiyle iletişim kurulabileceğinin iznini vermiş olsa bile sonradan bu izni iptal etme hakkına sahiptir. Kişi istenmeyen e-posta, mesaj, SMS’leri e-devlet üzerinden giriş yaparak engelleyebilir. İYS / ileti Yönetim Sistemi işte bu ticari elektronik iletilerin yönetildiği altyapıdır. Bu yasal zorunluluklar doğrultusunda verilerin pazarlama amacıyla kullanılabilmesi için sistemde İYS entegrasyonu yapılmıştır. Gigya CIAM formları üzerinden gelen cep telefonu ve e-posta kişisel verileri İYS veritabanında kontrol edilmekte, yoksa İYS’ye kayıt açılmakta, ardından diğer iş akışına geçilerek çekiliş kodlarının kaydı süreci tamamlanmaktadır.

GTM Datalayer / Google Tag Manager Entegrasyonu

Google Tag Manager bilindiği gibi kullanıcıların davranışlarını (verilen izinler dahilinde) tutan, analiz eden ve bu doğrultuda yazılımın ve pazarlama faaliyetinin iyileştirilmesine yardımcı olan bir sistemdir.

Google Tag Manager kendi standart etiketlerini oluşturarak bu analizleri yapabildiği gibi, dijital ajanslar kendi metriklerine uygun olarak yeni etiketler yaratıp bu etiketlerle daha kapsamlı davranış analizlieri yapabilmektedir. Bu projede markanın çalıştığı farklı bir SEO ajansının testleri ve düzeltmeleriyle üretilen etiket kodları için GTM Datalayer entegrasyonu yapılmıştır.

Pantheon Sunucu Yönetimi ve İleri Seviye Güvenlik Geliştirme

Web sitesi, Pantheon container'ında hayata geçirilmiştir. Bilindiği gibi Pantheon çok farklı CI/CD ihtiyaçlarına yanıt verebilen, dünyanın en iyi sunucu servis sağlayıcılarından birisidir. Tüm DevOps süreçleri Patheon üzerinden yürütülmüş, Pantheon’un üst düzey güvenlik hizmetinden faydalanılmıştır. Pantheon ayrıca Kampanya Yönetim Uygulamasının teknolojik altyapısı olan Drupal için özelleştirilmiş bir altyapıdır. Bu yanıyla da özellikle tercih edilmiştir.

Yazılım ayrıca ileri seviye güvenlik testlerinden (security scan) başarıyla geçmiştir. Süreç içerisinde yapılan her güvenlik iyileştirmesi de yazılım güvenliğini artırmıştır.

Yazılım Entegrasyonu Taleplerinde Binbiriz

Günümüzde kurumsal yapılar dijital ihtiyaçları doğrultusunda farklı tip bir çok yazılım kullanabilmektedir. Bir yazılımın farklı bir yazılımdan veri alması veya kendi veritabanındaki verileri o yazılımlara aktarması yani yazılım entegrasyonu, hem maliyet hem işleyiş açısından çok önemli olmaktadır.

Binbiriz olarak, farklı tipte dijital ihtiyaçlarınız için kurumunuza özel yazılımlar geliştiriyoruz. Siz de kurumunuzun iş akışına uygun yazılımlara ihtiyaç duyuyorsanız ve/veya yazılımlarınızın diğer yazılımlarla entegre edilmesinde çözüm ortağı arıyorsanız uzman ekibimizle iletişime geçiniz.

Yazılım Geliştirme ve Yazılım Entegrasyonu Örneklerimiz

İlgili Yazılar

Reference content