E-Ticaret Dönüşüm Oranı Nasıl Arttırılır?
Ömer Atakoğlu / 19.06.2020

E-Ticaret Dönüşüm Oranı Nasıl Arttırılır?

E-ticaret ile ilgileniyorsanız vaktinizin önemli bir bölümünü sitenizin e-ticaret dönüşüm oranı iyileştirmesi için harcamanız gerekli. Dönüşüm oranının ne olduğu ile ilgili bilgi almak için E-ticaret dönüşüm oranı nedir? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Dönüşüm oranını arttırmak için bir çok noktada iyileştirmeler ve denemeler yapmanız gerekli. Aşağıda dikkat etmeniz gereken konuları ve yapılabilecek iyileştirmeleri listeledik.

Güvenilir bir site olduğunuzu belli edin

E-ticaret'te müşterilerin en dikkat ettiği şeylerden biri sitenin güvenilir olup olmadığıdır. Müşterileriniz sitenize ilk giriş yaptığında kafalarında siteniz hakkında bir algı oluşur, bu biriyle ilk tanıştığınızda yaşadığınız durumla aynıdır. Yani sözün özü sitenizin tasarımı iyi olmalıdır, kalitesiz görseller, düzensiz arayüzler, yazım hataları ilk intibada sizi sınıfta bırakır ve müşterinin bir daha geri dönüşü çok zor olabilir.

Sitede iyi gözüken bir alanda güvenli alışveriş, koşulsuz iade, orjinal ürün, kargo ücreti bilgilerini içeren bir görsel kullanırsanız müşterilerinizin size olan güvenini arttıracaktır. Eğer satış yaptığınız ürün kategorisinin bilinen, ünlü markaların ürünlerini satıyorsanız mutlaka logolarını ana sayfada kullanın, bunlara birlikte iş yapacağınız banka ve kredi kartı hizmeti sağlayan firmalar da dahil. Bu arada müşterilerin size ulaşabileceği telefon numarası ve e-mail adresini ana sayfada göstermeyi unutmayın.

Pazarlama faaliyetlerinizden gelen trafiği, her bir kanal için ayrıca optimize edin.

Maalesef çoğu e-ticarete atılan girişimci hala siteyi açtığı zaman kullanıcılar hücum edecek sanıyor. Halbuki siteyi ilk açtığınızda en arka sokaklarda, hiç kimsenin önünden geçmediği bir dükkana sahip olmuş olursunuz, ama doğru stratejiler geliştirip uygularsanız, bu dükkanın önünden milyonlar geçebilmesini sağlayabilirsiniz, zaten işin büyüsü de burada.

Çok ufak bile olsa mutlaka pazarlamaya bir bütçe ayırmalısınız. Dijital reklam dünyası çok geniş bir evren, sitenize trafik çekebilmek için site içi SEO, site dışı SEO, google adwords, google banner, banner reklam networkleri, pr, sosyal medya, affiliate ağları, fiyat karşılaştırma siteleri gibi kullanabileceğiniz birçok araç ve hizmet sağlayıcı var. Burada maharet sizin için dönüşüm oranları en yüksek araçları bularak yatırımınızı buralara yapmak.

Diyelim ki sitenizde bir blogunuz var, düzenli olarak içerik üretiyorsunuz ve sitenize trafik çekmeye başladınız. Burada yazının içerisine ürüne yönlendiren bir cümle, fotoğraf ve link koyarak dönüşüm oranını arttırabilirsiniz. Hem bu senaryo içerisinde hem de diğer bütün araçları kullanırken, gelen trafiğin dönüşümünü optimize etmek, yani yatırımınızın karşılığını daha çok alabilmek için uygulayabileceğiniz bir sürü optimizasyon taktiği var. Unutmayın pazarlama faaliyetleri bir yatırımdır ve her işletme yatırımından en yüksek geri dönüşü almaya çalışır, büyüdükçe bu yatırımı iyi yönetmenin size neler kazandırabileceğini çok daha iyi anlayacaksınız.

Ürün çeşitliliğini arttırın

Bu parekendenin önemli kurallarından biridir, ne kadar çok çeşit o kadar satış. Dikey bir e-ticaret girişimiyseniz mutlaka kategorinizdeki en iyi markaları ve her segmentte müşteriye göre ürünleri bulundurmaya çalışın.

En önemli değişkenlerden biri fiyatınız

Fiyatlarınızı ince eleyip sık dokuyarak vermeye dikkat edin, aynı ürün grupları için fiyat denemeleri yapın ve optimum fiyatlarınızı bulmaya çalışın. Sattığınız ürünleri mutlaka Google'da aratın ve rakiplerinizin fiyatları ile karşılaştırın, emin olun ki müşteriler de bunu yapıyor. Rakiplerinizden yüksek fiyat vermemeye dikkat edin, eğer bir rakibiniz sizin inemeyeceğiniz bir fiyata inmişse siz aynı ürünü yanında bir ek fayda vererek vererek satmaya çalışın. Mesela ürünün yanında ufak bir hediye gibi.

E-Ticaret Dönüşüm Oranı

Kullanıcı deneyimini mükemmelleştirin

Kullanıcı deneyimi bir çok parçacıktan oluşan çok geniş bir konu. Biraz fikir edinmek için e-ticaret sektörünün büyük oyuncuların sitelerini inceleyin. Ürün detay sayfalarını, checkout süreçlerini karşılaştırın, mutlaka iyi sitelerden alışveriş yapın (rakibiniz varsa onu da unutmayın). A/B testleri kullanıcı deneyimini geliştirmeniz için uygulanan yöntemlerden biri, site arayüzünü değişik formatlarda kullanıcılara göstererek optimize etmenizi sağlıyor. Bir başka uygulama ise clicktale ve benzerleri araçlar ile kullanıcın mouse hareketlerini video şeklinde ve ısı haritaları ile izleyip içgörüler çıkarmak.

Fotoğraf işte deyip geçmeyin

Özellikle tekstil ürünlerinde fotoğraflar çok önemli, iyi manken, yetenekli fotoğrafçı masrafından kaçmayın, fotoğraf kalitesini biraz çabayla en üst düzeye getirebilir, bu işi aklınızdan çıkarabilirsiniz. En kısa sürede yol alabileceğiniz ve dönüşüm oranını oldukça etkileyen faktörlerden biri fotoğraf. Fotoğraf çekerken dikkat etmeniz gereken önemli detaylardan biri ise ürünün gerçek rengi ile fotoğraftaki renginin birbirine yakın olması, aradaki fark çok olursa geri dönüş oranlarınız artacaktır.

Ürün detaylarını üşenmeden yazın

Ürününüzün teknik, kullanım, kumaş, ürün kategori bilgisi açıklaması(balenli bikini, silikonlu bikini), manken varsa manken ölçüleri ve mankenin üzerindeki ürünün bedeni gibi bilgilerini ürün sayfasında kullanıcılarınıza iletin. Bu bilgileri de kocaman bir metin halinde değil, herkesin öğrenmek isteyecekleri, daha fazla bilgi almak isteyenler diye kategorilendirerek gösterim yapın.

Sepet terk etme (Abandonment Rate) oranınızı ölçün

E-ticarete başladığınızda göreceksiniz ki bir çok müşteri ürünü sepete atıyor fakat son anda satın almaktan vazgeçiyor. İşte bu orana sepet terk etme oranı deniyor. Bu oranı azalttıkça cironuz artacak. Sitenizdeki satın alma süreçlerinizi gözden geçirin, ödeme sayfalarında eksik bir bilgi var mı, müşteriye güven kaybı yaşatacak görsel hatalar var mı, kullanıcıyı kargo fiyatı hakkında yeterince bilgilendirdiniz mi? Bunları tamamladıktan sonra destek olarak sepet terk eden müşteriye otomatik mail göndererek onlara tekrar satışa yönlendirmeyi sağlayan Rejoiner ve benzeri araçları kullanın.

* Bu yazı değerli arkadaşımız Ömer Atakoğlu tarafından 24 Şubat 2014 tarihinde nemedya.com siteside yayınlanmıştır.

E-Ticaret Çözümlerimiz

E-ticaret platformu ihtiyaçlarınız için!

Dijital ticaretinizi sağlayabileceğiniz özel sistemlere mi gereksinim duyuyorsunuz?

İlgili Yazılar

Reference content

E-Ticaret Nedir?

Alışveriş, tanıtım, mal ve hizmet alımı, ödeme gibi ticaret bileşenlerinin internet, elektronik ortamlarda yapılmasına E-ticaret denir.

Learn more