E-Ticaret Dönüşüm Oranı Nedir?
Ömer Atakoğlu / 19.06.2020

E-Ticaret Dönüşüm Oranı Nedir?

Malumunuz günümüzde E-ticaret oldukça oldukça popüler bir iş alanına dönüştü, herkesin aklında bir site açayım, köşeyi döneyim düşüncesi var. Halbuki yoğun rekabetin yaşandığı, operasyonel olarak yönetmesi oldukça güç bir iş e-ticaret.

Hani işi bilmek diye bir tabir vardır ya Türkçe'de, e-ticaret'te başarılı olabilmek için işi bilmeniz gerekiyor. Web ve mobil teknolojiler, dijital pazarlama, kullanıcı deneyimi, müşteri ilişkileri, marka yönetimi, lojistik, tedarikçi yönetimi gibi bir çok uzmanlık alanında bilgi sahibi olmanız veya dışarıdan destek almanız gerekli.

E-Ticaret Dönüşüm Oranını Arttırmak

Altın Kural: E-Ticaret Dönüşüm Oranı Artırmak

E-ticaret oldukça analitik bir iş, sitenize kaç kişi, ne zaman, nereden, nasıl girmiş, hangi ürüne bakmış, sepete atmış mı, sepet ortalaması nedir vb. hemen her şeyi ölçebilirsiniz. Ama temelde iki değişkeni yönetiyor olacaksınız, diğer değişkenlerse bu iki değişkene etki edecek;

  1. Siteme kaç kişi giriyor?
  2. Bunun ne kadarı alışveriş yapıyor?

Bu iki rakamın birbirlerine bölümünden oluşan rakama da dönüşüm oranı (conversion rate) deniyor. Basit bir hesapla dönüşüm oranının ne kadar önemli olduğunu daha rahat anlayabiliriz. Diyelim ki siteniz ayda 100.000 trafik alıyor, bu ziyaretçilerin de 1.000 tanesi sitenizden alışveriş yapıyor ve sepet ortalaması da 60 TL. Bu hesaba göre aylık cironuz 60.000 TL ve dönüşüm oranınız %1 olur. Bir sonraki ayda trafiğinizin 100.000 kaldığını ama dönüşüm oranını %50 artırdığınızı ve %1,5'a getirdiğinizi varsayalım. Bu ayki cironuz otomatik olarak 90.000 TL'ye çıkacaktır, hem de trafik için yeni reklam harcaması yapmadan.

Peki nasıl yükselteceğiz bu dönüşüm oranını? Bilgi almak için E-ticaret dönüşüm oranı nasıl arttırılır? yazımıza bakınız.

* Bu yazı değerli arkadaşımız Ömer Atakoğlu tarafından 24 Şubat 2014 tarihinde nemedya.com sitesinde yayınlanmıştır.

E-ticaret platformu ihtiyaçlarınız için!

Dijital ticaretinizi sağlayabileceğiniz özel sistemlere mi gereksinim duyuyorsunuz?

İlgili Yazılar

Reference content

E-Ticaret Nedir?

Alışveriş, tanıtım, mal ve hizmet alımı, ödeme gibi ticaret bileşenlerinin internet, elektronik ortamlarda yapılmasına E-ticaret denir.

Yazının Devamı