İçerik Kişiselleştirme Nedir
Gamze Çalışkan / 08.08.2020

İçerik Kişiselleştirme / Personalization Nedir?

İçerik Kişiselleştirme; sunulacak hizmeti, ilgili alanlarınız, lokasyonunuz, cinsiyetiniz, yaşınız, hobileriniz, aramalarınız gibi birçok veriye dayanarak sizin için size özel hale getirmek olarak adlandırılabilir. Kısaca kişiselleştirme, bazı veriler kullanılarak farklı içerik türlerini tüketiciler için bireysel hale getirmektir.

Özellikle çevrimiçi (online) hizmetler sunulan alanlarda içerik kişiselleştirme / personalization, hizmet sunan ve hizmet alan için önemli bir konumdadır. Hizmet alan olarak, sonsuz içeriğin bulunduğu bir uygulamadan ihtiyacınız olanı bulmak için tüm içerikleri gözden geçirmek zahmetli bir iştir. Bunun yerine bazı bilgiler ile ihtiyacınıza yönelik olan şeyleri taramanız daha cazip olacaktır. Hizmet sunan olarak ise çok farklı hedef kitlesi bulunan birimlerde tüketiciyi kaçırmak yerine, kişiselleştirmeler ile tüketicileri çekmek ve hatta sürekliliği sağlamak gerekmektedir. Örneğin çocuklar için hikaye kitabı almak isteyen biri, birçok türe yönelik kitap satan bir e-ticaret platformundan binlerce kitap içeriği içerisinden tanımlanacak verilerle çocuk hikaye kitaplarını bulabilmelidir. Aradığı ve belki satın aldığı bu çocuk hikaye kitabı uygulama veritabanına kaydedilir ve benzer içerikli kitaplara yönelik tüketiciye öneriler, bildirimler yapılarak yeni satın almalar yani süreklilik sağlanabilir. İçerik kişiselleştirme ile alışveriş veya pazarlama odak noktasından sapılmadan rahatlıkla yapılabilir olur.

İçerik Kişiselleştirme için Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Kişiselleştirilmiş pazarlama özellikle internet tabanlı hizmet sunan kurumların gelecekte en etkili yöntemlerinden olmaya aday. Pazarlamada kişiselleştirmenin rolü artıyorken, strateji belirleyerek ilerlenmelidir. Kişiselleştirmede dikkat edilmesi gerekilenler ise basitçe;

  • Tüketicinin ne aradığı,
  • Hangi kanalla aradığı,
  • Hangi kanal veya cihazdan ulaşıldığı,
  • Daha önceki aramaları,
  • Yaşı, cinsiyeti, lokasyonu gibi özellikler,
  • Aradığına alternatif veya ilave ürün sunabilme,
  • Karşılaştırma yapabilme,
  • Hatırlatmalar yapma

sıralanabilir. Hedef kitlelerine yönelik yapılacak analizlerle ve kategorilerle kişiselleştirilmiş pazarlama yapılarak rakiplerden öne geçme sağlanabilir. Ziyaretleri satışa dönüştürme ve tercih edilen olmayı sağlama açısından doğru içerik kişiselleştirmeler yapılmalıdır.

Kaynaklar:

  1. https://contentmarketinginstitute.com/what-is-content-marketing/
  2. https://instapage.com/blog/content-personalization

Dijital Dönüşüm Örneklerimiz

İlgili Yazılar

Reference content