CMS

CMS (content management system), yani içerik yönetim sistemi, kullanıcı, içerik, iletişim yönetimi yapabileceğiniz, raporlama ve analiz yapabilen yazılım platformlarına verilen genel isimdir. Bir web uygulaması PHP, C# gibi dillerle doğrudan kod yazarak oluşturabilmesine rağmen; bu diller üzerinde geliştirilmiş içerik yönetim sistemleri kullanıcıya daha az kod yazma olanağı tanıyacak şekilde bina edilmiştir. Benzer ihtiyaçlar için geçmişte "zaten yazılmış", kullanılmış ve test edilmiş kodlar paketlenerek ve kullanıcı dostu bir arayüzle sunulmuş, daha kısa sürede, daha başarılı sonuçlar elde edilmesi sağlanmıştır. Drupal, WordPress, Joomla en çok kullanılan CMS'lerdir. Kullanılacak alana göre farklı CMS'ler tercih edilebilir.

CMS olarak Drupal

İçerik yönetim sistemleri içerisinde Drupal en kapsamlı, esnek ve performanslı olanıdır. Modüler yapısı sayesinde sürekli geliştirilebilir ve değiştirilebilir bir yapıdadır. Bu sebeple geliştirilme potansiyeli olan küçük ve orta büyüklükteki projelerde ilk akla Drupal gelmektedir. Diğer taraftan güvenlik Drupal'ın en çok tercih edilmesindebir başka sebeptir. Beyaz Saray'ın Drupal'a geçmesinin ardından geçtiğimiz günlerde ABD menkul kıymetler borsası Nasdaq'ın Drupal altyapısı kullanmaya başlaması bu alanda tüm gözleri bu içerik yönetim sistemi üstüne çevirmiştir. Keza Drupal ölçeklenebilirlik açısından da avantajlıdır. Bu yanıyla bir basit blog sitesi de, çok karmaşık bir intranet uygulaması da Drupal ile gerçekleştirilebilir.

Bu Kategorideki İşlerimiz:
İçerik Yönetim Sistemi / CMS Nedir?

İçerik Yönetim Sistemi / CMS Nedir?

İçerik yönetim sistemi veya CMS'in (content management system) tanımını ve sahip olması gereken özelliklerini yazımızda inceledik.
Drupal intranet uygulaması

İntranet Uygulaması Olarak Drupal

Drupal’ın yerleşik bulunan kullanıcı yönetimi, ortak çalışma yetenekleri ve doğuştan bir CMS olması, onu doğal bir intranet uygulaması yapıyor.
Herkes için Drupal

Hepimiz için bir kılavuz: Drupal

Bu yazıda anlaşılması zor kavramlardan uzak durulacak; Drupal'in ne olduğu, geçmişi, avantajları ve dezavantajlarının karşılaştırılması yapılacak.
Drupal mı Döver, Yoksa Wordpress mi?

Drupal mı Döver, Yoksa Wordpress mi?

Hangi içerik yönetim sisteminin (CMS) iyi olduğu tartışmaları muhtemelen ilk içerik yönetim sistemlerin ortaya çıkmasıyla birlikte başlıyor.