Çoklu Site / Multisite Geliştirme

Çoklu Site / Multisite Geliştirme

 • Şube ve temsilciliklerinizin, alt birimlerinizin her birinin ayrı web siteleri mi var?
 • Multisite / çoklu site geliştirerek; birden fazla web sitesini tek merkezden yönetebileceğinizi duydunuz mu?
 • Multisite yapısı ile;  tüm siteleriniz için tek bir sunucu kullanabileceğinizi, içeriklerinizi daha kolay yönetebileceğinizi ve böylece maliyetlerinizi azaltabileceğinizi biliyor musunuz?

Çoklu site / multisite, birden fazla sistemin tek bir kod tabanından sunulabilmesidir. Her sitenin kendi veritabanı, yapılandırması, dosyaları ve temel etki alanı veya URL'si olmaktadır.

Dünya genelinde birçok çok uluslu şirket, eğitim ve sağlık kuruluşu, kamu kurumu, siyasi parti ve STK web altyapılarında multisite yapı kullanmaktadır.

Binbiriz olarak geliştirdiğimiz Makina Mühendisleri Odası (MMO) ve yine geçmişte ekip üyelerimizin geliştirdiği CHP İstanbul web siteleri çoklu site / multisite yapısındadır. Bu sistemler kurumsal hiyerarşiyi web ortamında tekrar edebilen sistemlerdir. Örneğin MMO web sitesinde, MMO Genel Merkezi sitenin anasayfası ve diğer sayfaların içeriklerini belirlerken, MMO şubelerinin kendi sayfaları bulunmakta ve şube çalışanları kendi yetkileri dahilinde yalnızca şube sayfalarını ve ona ait içerikleri düzenleyebilmektedir. MMO Genel Merkezi, şube sayfalarının bazı bölümlerine kendi belirlediği içerikleri ayrıca koyabilmektedir.

Başka bir deyişle çoklu site / multisite yapısında belirlenen roller ve yetkiler doğrultusunda merkez, şube, temsilcilik, departman, bölüm bazlı alt siteler, alt sayfalar için içerik yönetimleri yapılabilmektedir.

Bir Site mi, Bin Site mi? Çoklu Site veya Multisite Yapının Kullanım Alanları

Multisite (Çoklusite), birden fazla siteyi ve/veya alt-siteleri aynı anda yapılandırmak için kullanılır. Büyüyen, dallanan sayfalarınız, projeleriniz için yeni siteler açmak ve bunları ayrı ayrı yönetmek oldukça güç bir durum haline dönüşebilir. Bu ihtiyacı karşılarken yönetim zorluğunu aşmak multisite yapı ile mümkündür.

Çoklu site, multisite yapısı sayesinde;

 • Tek bir kod tabanına sahip aynı özellikleri ve işlevsellikleri taşıyan, sadece farklı temalara sahip “kopya siteler” oluşturulabilir.
 • Üniversitelerin fakülteleri, bölümleri gibi genel olarak aynı özelliğe sahip fakat kendi içinde farklılar da taşıyabilen sitelerin barındırılması (tek çekirdek, paylaşılan modül profili, farklı özel modüller) kolaylaşır.
 • Birden fazla site tek bir veritabanını paylaşabilir (Sitelerin veri tabanı aynı olduğu için verilerin tekrar girilmesine veya ek entegrasyona gerek kalmaz).
 • Yeni siteleri hızlı bir şekilde başlatmada mükemmel bir çeviklik sağlanır.
 • Aynı modüllerin farklı sitelerde kullanılmasına olanak sağlanır.
 • Etkin bir geliştirme ortamı oluşturulabilir. Bir siteyi canlıya almadan önce önizleme yapmanıza ve test etmenize izin verir.
 • Modül / eklenti yükseltme testleri daha kolay yapılabilir (Veritabanın paylaşıldığı tek bir sitedeki eklentinin yükseltilerek çalışırlık testinin sağlandıktan sonra diğerlerine uygulanabilmesi için).
 • Aynı çekirdeği kullanan multisite sitelerinizde tek bir sunucu kurulumu yapmanız yeterlidir. Böylece hızlı güvenlik güncellemeleri yapılabilir ve barındırma maliyetleri azaltılır.
 • Sunucu yönetimini kolaylaştırır, kısıtlı personel ve kaynaklara rağmen sitelerin bakım ve yönetim ihtiyaçlarını en aza indirir.
 • Bellek, kaynak kullanımı azaltılır.
 • Birçok site geliştirmek yerine tek site geliştirildiğinden geliştirme maliyetleri düşer.

Global markaların multisite yapıyı tercih etme sebeplerinin başında genelde maliyeti düşürmek gelirken, üniversitelerin ana tercih sebebi içeriklerin merkezi yönetim kolaylığıdır. Yazılım firmaları ise çoklu site yapısını genellikle sunucu yönetimini ve sürekli geliştirme (CI/CD) süreçlerini kolay yapmak için kullanmaktadır.

Binbiriz Wordpress / Drupal Multisite Geliştirme Hizmeti

Binbiriz olarak kurumunuzun ihtiyaçları doğrultusunda, tüm bölüm, departman, şube, temsilcilik, bayi vb yapılanmalarınıza uygun olarak, tanımladığınız dikey ve/veya yatay hiyerarşide verilerin yönetilebildiği çoklu site / multisite sistemler geliştiriyoruz.

Bu sistemlerle her şubeniz/biriminiz için ayrı ayrı sistemlere ödenen büyük bedeller ortadan kaldırılırken, verilerinizin tek bir veritabanında ortaklaştırılmasını sağlıyor aynı zamanda barındırma ve bakım maliyetlerini de düşürüyoruz. Drupal ve Wordpress teknolojilerini kullandığımız bu yapılar, farklı sistemlerle de kolay entegre edilebilen esnek yapılardır.

Siz de çoklu siteye geçerek maliyetlerinizi düşürmek istiyorsanız ve bu alanda uzman bir firma arıyorsanız ekibimizle irtibata geçebilirsiniz.

Çoklu Site / Multisite Geliştirme Teklifi Al!

Form
Teknoloji

Web Tasarım Çözümlerimiz

Çoklu Site / Multisite Geliştirme Örneklerimiz

İlgili Yazılar

Reference content

Kurumsal Web Sitesi Nedir?

Kurumsal web sitesi gerçek hayattaki varlığınızın dijital alanda da var olmasının kanıtı, kaynağıdır. Kurumsal web siteniz dijitaldeki kimliğinizdir.

Learn more