Müşteri İlişkileri Yönetimi / CRM Nedir?
Gamze Çalışkan / 07.08.2020

Müşteri İlişkileri Yönetimi Sistemi / CRM Yazılımı Nedir?

CRM (Customer Relationship Management), Türkçesi ile Müşteri İlişkileri Yönetimi programları özetle; müşteri bilgilerini kayıt altında tutarak işletme davranışlarını geliştirmeyi hedefleyen programlardır. CRM yazılımı ile işletmelerin mevcut müşterilerinin iletişim bilgilerini ve müşteri görüşmeleriyle ilgili verileri saklamaları, müşteri ihtiyaçlarını tespit edebilmeleri, buna göre satış stratejisi geliştirebilmeleri sağlanabilmektedir.

Müşteri ilişkilerinin temel yapısını;

 • satış programı,
 • pazarlama programı,
 • müşteri servisleri programı
 • teknik destek programı kısımları oluşturur.

Müşteri ilişkileri yönetimi uygulamaları; müşterilerin ve potansiyel kişilerin iletişim bilgilerinin saklanmasına, satış, kampanya, hizmet gibi faaliyetlere yönelik tek bir merkezden yönetim sağlanmasına olanak sunar. Böylelikle tek çatı altından ilgili kişiler müşterilere neler sunulduğu, ilişkilerin nasıl ilerlediğini, satış durumlarını vb. bilgilere daha rahat ulaşırlar. Bu durum da hem işle ilgili verilere ulaşmayı hızlandırır, hem daha personelle daa çok işi ilerletmeye fırsat verir, hem de yönetimi kolaylaştırır. Ekip uyumluluğu ve takip edilebilirlik açısından fırsatları kolaylaştıran müşteri ilişkileri yönetimi / CRM sistemleri ile verim de artırılmış olur.

CRM Yazılımı Neden Önemlidir?

Belirlediğiniz hedefler doğrultusunda yapılan pazarlama verilerini tek çatı altında toplanarak işletmenizin büyümesi ve karlılığını artırmada doğru adımları atmak için CRM programları en önemli ve yardımcı unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Bir platform üzerinden iletişime geçtiğiniz müşterinizle iletişiminizi daha sonra farklı kanallar üzerinden yürütebilirsiniz. Örneğin sosyal medya ile size ulaşan bir kişi ile daha sonra telefon ile iletişime geçip, anlaşma sürecinizi e-mail ile sürdürebilirsiniz. Bu noktada CRM uygulamaları / yazılımları ilgili kişiyi tanır ve satış, pazarlama, servis gibi alanlarda müşterinin tek bir görünümünü sunar. Öyleki yeni nesil CRM programları zamanla verileri otomatikleştirerek size müşterinizi daha iyi tanımamızı sağlayacak öneriler sunar. Bu otomatikleştirme ile hem yüksek değerde faaliyetler gerçekleştirir hem de zamandan kazanmış olursunuz.

CRM Programlarının Faydaları

CRM yazılımlarının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Müşteri hizmetinin gelişmesini sağlar,
 • Müşterilerinizi tanımanızı ve yeni müşteriler kazanmanıza yardım eder,
 • Satış ve pazarlama alanlarının koordineli olmasını sağlar,
 • Satış ekibinin doğru veriler ile hızlı iş sonuçlandırılmasını sağlar,
 • Raporlamada doğru ve güvenli sonuçlar sunar,
 • Takip süreçleri ile etkin iletişim kurulmasını sağlar,
 • Zaman ve verim artışı sağlar.

Piyasada genel kurumsal ihtiyaçlarınızı karşılayacak bazı paket CRM yazılımları mevcuttur. Bu yazılımlar kurumların genel pazarlama iş akışlarına göre hazırlanmışlardır, kurumların kendi iş akışlarına uygun olarak çoğunluğu modifiye edilemez. Pazarlama ve müşteri ilişkileri yönetiminde kurumunuzun kendi iş akışına göre ihtiyaçları olabilir. Daha esnek ve ölçeklenebilir bir CRM programına, farklı pazarlama araçlarıyla veya yazılımlarla entegrasyon gerekliliklerine olabilir. Binbiriz olarak kurumunuza özel CRM yazılımı ihtiyaçlarınızı çözüyor veriminizi artırıyoruz. Bu alandaki ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dijitalleşme İhtiyaçlarınız için

Projelerinizin doğru çözümlerle başarıya ulaşması için bizimle iletişime geçin!

İlgili Yazılar

Reference content